3 dzień - Jedność

____________

 
 
Wyzbywszy się wszelkiej pychy, powinniśmy w tym dniu świadomie dążyć do pojednania, którego celem jest doświadczanie wzajemnej miłości. Jedność i jednomyślność doskonałą symbolizuje Trójca Święta – relacja między Ojcem, Synem i Duchem Świętym.

Niestety nasza codzienność i doświadczenia życiowe posługują się czasem zupełnie innym językiem. Nierzadko również z przepełniającego nas duchowego spokoju niespodziewanie wprowadzani jesteśmy w ciemną dolinę gniewu.

Nawet jeśli bez trudu osiągamy stan wewnętrznego spokoju, niekoniecznie daje nam to wewnętrzne spełnienie. Zdarza się bowiem, że uciekamy w tęsknotę za samotnością, bo brak nam odwagi, żeby szczerze porozmawiać. Taka postawa wymaga radykalnej terapii. Prawdziwy spokój i jedność osiągamy bowiem wyłącznie wtedy, gdy uczciwie walczymy – nawet jeśli wymaga to poświęcenia i podjęcia trudu dialogu. Siła, z którą działa osoba kłótliwa ostatecznie uderza jednak w nią samą, z czasem intrygi zaczynają mącić jej myśli i powodują wyrzuty wewnętrznej nieprawości. Czasem warto więc poświęcić więcej czasu na budowanie relacji, zamiast uganiać się za materialnym sukcesem. Na pewno wyjdzie to wszystkim na zdrowie. Detoks jest najlepszą terapią w drodze do osiągnięcia dojrzałej jedności, która szczególnie dla rodziców jest szalenie istotna. Bóg znający doskonale swoje stworzenie, od nikogo nie wymaga rzeczy niemożliwych.

 

____________

 
 

Medytacja na dzień trzeci:

„Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” (J 13,35)